Ana SayfaMicrosoftMsSQL ServerMicrosoft SQL Server: INSTANCESHAREDWOWDIR Hatası

Microsoft SQL Server: INSTANCESHAREDWOWDIR Hatası

Author

Date

Category

Microsoft SQL Server 2005 yada 2008 versiyonlarını silmeye çalıştığınızda program ekle/kaldırdan rahatlıkla temizleyebiliyorsunuz. Ancak kaldırdığınız makinaya yeni bir operation system kurmadan tekrar SQLSRV kurmak istediğinizda aşağıdaki hata alınmaktadır.

“The INSTANCESHAREDWOWDIR command line value is not valid. Please ensure the specified path is valid and different than the INSTANCESHAREDDIR path”

Bu hatanın sebebi ise, SQLSRV kaldırırken setup dosyalarını silmemektedir. Bunu sağlamak için aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

1- Eğer Harddisc’inizde D:\ sürücüsü var ise, otomatik olarak buraya setup dosyalarını koymaktadır. Burada numara ve harflerden oluşan bir klasör altında tutmaktadır. Bu klasörü tamamen silip tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.

2- D:\ sürücünüz yok ve üstteki işlem sorununuzu çözmedi ise, SQLSRV’ın setup.exe dosyasını masaüstüne bir kısa yol oluşturun. Ve hedef url’in sonuna aşağıdaki komutu ekleyin.

/action=Install /INSTALLSHAREDWOWDIR=”C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server (x86)” /INSTALLSHAREDDIR=”C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server”

3- Regedit’e girip aşağıdaki kayıtları silin.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Installer\UserData\S-1-518\ Components\0D1F366D0FE0E404F8C15EE4F1C15094]

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Installer\UserData\S-1-5-18\ Components\C90BFAC020D87EA46811C836AD3C507F]

Not: Bu kayıtları silmeden önce mutlaka yedeğinizi alın.

Daha sonra kısayoldan başlatarak Microsoft SQL Server kurulumuna başlayabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Hocam Allah razı olsun internette hiçbir sitede bulunmayan bilgi(Türkçe kaynak olarak)
    Gerçekten çok işimize yaradı insana kafayı yediriyor 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ekrem Sekman

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum imperdiet massa at dignissim gravida. Vivamus vestibulum odio eget eros accumsan, ut dignissim sapien gravida. Vivamus eu sem vitae dui.

Recent posts

Recent comments