Ana SayfaMicrosoftExchange ServerYurt Dışından Ürün Getirmek - Gümrük İşlemleri ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yurt Dışından Ürün Getirmek – Gümrük İşlemleri ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Author

Date

Category

Gümrük
Gümrük

Yurt dışından yapacağınız alışverişler de gümrük problemleri yaşamamanız için bazı bilgiler vereceğim. Olası gümrük problemleriniz de bu bilgiler ışığında gümrükden ürünlerinizi nasıl alacağınızı da anlatacağım.

İmkanınız varsa yurt dışından gelen ürünleri Airmail (PTT-Gemi) olarak gelmesini sağlayın. Kargo ücreti ucuzdur ancak yurt dışından size gelmesi 20 günü bulabiliyor. Ancak böyle bir şansınız yok yada hızlı gelmesini tercih edecekseniz mecburen DHL kullanmalısınız. Bu durumda prosedürsel işlemler uzuyor ve ödeyeceğiniz maliyetler de artmakta.

Öncelikle ürünlerinizi sıpariş verdikten sonra mutlaka faturasını 75EURO altında tutmalısınız. 2012 de çıkan yeni yasaya göre 75 EURO altındaki ürünleri zati eşya olarak değerlendiriliyor. Eğer ürünün fiyatı daha yüksek olursa gümrükde takılma ihtimali çok fazla.

Ürününüzün gümrük de takılmasını istemiyorsanız önemli etkenlerden birisi de, ürün adetleri. Genellikle 5 adet altını tek kargo ile göndermeniz de fayda var. 5 adetten fazla olanlar da genelde ticari damga yiyebiliyorsunuz.

Dikkat etmeniz gereken diğer husus ise ürünün geleceği adresi mutlaka ev adresiniz olarak belirtir. Şahıs olarak gelsin (Firma adı kesinlikle yazmayın) ve mutlaka ev adresinizi belirtmeniz de yarar var.

Ve son olarak ürünü mutlaka kendi adınıza getirin. Şirket adına gelmesin. Ve bütün işlemleri şahsınız yapması gerekiyor.

Airmail yoluyla gelen ürünlerinizde topkapıda büyük PTT kargo binası bulunuyor. Sabırla doğru kişiye ulaşırsanız eğer oraya gidip ürünü gözetmen önünde açıp uygun cümleler kurup ticari olmadığını şahsınıza ait ( Zati eşya) olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtip ürün ağırlığınca bir mebla ödeyip (3KG’lık ürüne 2.5 TL lik bir ödeme yapmıştık.) ürününze sahip olabilirsiniz.

DHL ile gelen ve gümrüklü olarak alınması gereken kargonuz varsa bu yazıyı ezberlemelisiniz. Yoksa işiniz çok zor J

Öncelikle yaklaşık 500TL’yi gözden çıkartmalısınız. Bu rakam masraflara ödeyeceğiniz rakamdır. Eğer ürününüz bukadar değerli değil ise geri kargo isteyebilirsiniz DHL’den. Bir mebla ödeyip ( rakamı bilmiyorum.) geri gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Yada ürününüz değerli ise DHL ile görüşüp onların çekmesini sağlayabilirsiniz. Az sonra anlatacağım işlemler için benden 900TL evrak bedeli + noter onayı + gümrük memuru ürünü gördükten sonra belirleyeceği rakamın yüzde 18’ini istemişlerdi. Gümrük memurunun ne fiyat biçeceğini bilmediğimiz için sıkıntılı bir durum olabilir. Dikkat ediniz.

Kendiniz uğraşıp ürünü almak isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Öncelikle DHL size konşimento numarasını gönderiyor. Bunun çıktısını alıp öncelikle Atatürk Havalimanı B kapısında bulunan DHL ofisine gitmeniz gerekiyor. 09:00 ile 12:00  ve 13:00 ile 16:45 arası çalışıyorlar. Gelen bir kargomuzun gümrüğe takıldığını belirtip konşimento numarasını iletip 150TL karşılığında evraklarınızı alabiliyorsunuz. Bu işlemi yaptıktan sonra Havalimanı Kargo terminaline geçmeniz gerekiyor. (Girdiğiniz kapıdan çıkıp florya istikametine giderken tabelalarda göreceksiniz.) Bilet  alıp geçişi yapıktan sonra aşağıya inip Gümrük müdürlüğüne gidiyorsunuz. 2. Kata çıkıp Dilekçe örneği alıp dolduruyorsunuz. . 09:00 ile 12:00  ve 13:00 17:00arasında çalışıyorlar.  Burada ki arkadaşa bu işten anlamadığınızı belirtmeniz de fayda var çünkü doğru bir şekilde sizi yönlendirmesini sağlayacaktır bu durum. Bu evrağı aldıktan sonra giriş katına inip evrak onayı yaptırıp tekrar 2. Kata çıkıp bu sefer sol tarafda ki amir yardımcısına gidip ürününüzü görmek için gerekli evrağı almanız gerekiyor. Bu işlemden sonra güneşlide ki DHL kargo binasına gidip gümrük amiri gözetiminde ürününüzü açıp kontrol edilmesi gerekiyor. 09:00 ile 12:00  ve 13:00 17:00arasında çalışıyorlar. Ben 5 adet HDD ve 4 adet ram tek kargo ile getirmiştim. Burada dikkat ettikleri şey HDD’in kaç GB olduğu ve ne amaçla kullanılacağıydı. 300 GB’lık disk ve öğrenci ayağına yatarak  ( Zaten öğrenciyim J) ticari amaçla kullanmadığınızı ürününüzü zatı eşya olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtip kendisinden onay almalısınız. Burada sizin eski evraklarınızın arkasına  bir yazı yazacak. Yazdığı yazıda ticari amaçlı olduğunu yazarsa eğer bittiğinizin resmidir. Doğrudan gümrük müşaviri olmadan hiç bir türlü ürününüzü çekemezsiniz. Zatı eşya olduğunu belirtirse eğer ürüne bir bedel ve %18 KDV bedeli biçecektir. Burada ki önemli olan ürününüzün faturasıdır. 75 EURO altında bir ürün ise ve bu zati eşya olarak değerlendiyse gayet şanslısınız alttaki işlemleriniz daha çabuk yüreyecektir. Eğer 75EURO’nun üstüyse ( Benimkisi 180Dolar’dı.) işlemleriniz biraz daha uzayacak.

Zati eşya olarak değerlendirilen ürününüzü bantlayıp orada bırakıyorsunuz ve tekrar Gümrük Kargo Terminaline gidip öncelikle 2. Kata  aynı kişiye çıkıp kağıdın arkasına yazdırdığınız yazıyı gösteriyorsunuz. Eğer ürününüz 75 EURO altında ise size bir evrak verecek ve doldurmanızı isteyecek. Aynı zamanda elinizde evraklarınızdan, dolduğunuz evrakdan ve kimlik fotokopinizden 2 şer adet hazırlayıp evrak kayıt odasına gideceksiniz. Burada evraklarınızı değerlendirip 2. Kattaki amir yardımcısına derdinizi izah edip ( fiyat belirleyen gümrük amirine  yaptığınız gibi) evraklarınızı onaylatıp alabilirsiniz. Eğer 150 EURO üzerinde ise yine 2. Katta ki arkadaşa gümrük müdürünün arka sayfaya yazdığı yazıyı gösteriyorsunuz. Kendisi size 2-3 tane bilgi verecek bunları mutlaka not ediniz. Ve sizi büfenin yanında ki bilgisayar odasına gönderecek. Burada zati eşya olduğunu belirtip yetkili birisini bulup bilgisayar üzerinde gümrük evrağı doldurmalısınız ki hakketten meşakatli bir iştir. Özellikle personel orada yok ise. Personeli ikna kabiliyetiniz yada ikna yönetminiz işleminizi hızlandıracaktır. Sizin anladığınızı umuyorum J

Burada ki işlemi bitirdikten sonra 2. Kata gidip evraklarınızı aynı kişiye onaylatmalısınız ve vergi ücretini nakit olarak vereeceğinizi belirtmeniz yeterlidir. Bu işlemide yaptıktan sonra DHL’in kargo binasına tekrar gitmeniz gerekiyor. Buraya öncelikle vezneye gidip vergi ücretini ödüyorsunuz ve zati eşyam var diyorsunuz.(Zati eşyaların önceliği vardır sıra v.s. beklemeyin işi biliyormuş gibi davranın.) Bu aşamadan sonra binanın dışına çıkıp bir prefabrik bir yer var kargo alanının girişinde. Burada bir kaşe bastırıyorsunuz ve veznenin üst katına çıkıyorsunuz. Burada gümrük müdürü bulunuyor ve onay almanız gerekiyor. Burada ki onayda yine olayı bilmiyormuş gibi davranıp öğrenci v.s. durumlarını belirtip onayı almalısınız. Aldığınız onay sonucunda veznenin yanına gidip evraklarınızın tam olduğunu belirtip ürününüzün almak istediğinizi belirtiyorsunuz ve evraklarınızı bırakıyorsunuz. Binanın dışına çıkıp bir çay içmenizde fayda var ürünün hazırlanması 5-10DK’a sürebiliyor. Burası 24 saat çalışan bir birim.  Ürüne ilk baktığınız kargo alanına gidip ürününüzü alabilirsiniz.

 

Biraz meşakatli iş ama sorunsuzca ürünlerinizi alabilirsiniz. Ben ürünlerimi aliexpress’den almıştım. Ebay’da v.s. nereden alırsanız alın gümrük olarak DHL sizi aradığınız da işlemleriniz bu şekildedir.Ben toplamda 420TL para harcadım J Yukarıda zaten tek tek fiyatları belirttim. Belirtmediklerimi hatırlamadım diyeyim siz anlayın durumu J. Geçmiş olsun!

 

134 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  sabrınıza hayran kaldım. Ben şimdiden pes ediyorum, bu kadar brokrasi benim bünyeye fazla gelir. 🙂

 2. Merhabalar,

  Gerçektende zorlu bir işlemdi ama yaklaşık 5 saatte bütün işlemleri halletim 🙂 Gümrüksüz günler diliyorum herkese 🙂

 3. Merhaba,

  Aliexpress üzerinden 2 adet cep telefonu getirtmek istiyorum. Yaklaşık 420 $ gibi bir mebla ediyor. Firma ile olan yazışmalarımda ürünlere 30$ yazılmasını talep ettiğimde yapabileceklerini söylediler. Peki bu ürünleri hediye olarak paketletip dediğiniz gibi zati yani kişisel bir hediye statüsüne sokmak için neler yapılabilir bu konu hakkında da fikir ve tecrübelerinizi yazarsanız sevinirim. Teşekkürler paylaşım için. 🙂

 4. Ben yurt disindan araci bir kurum ile getirttim en sonunda .. oyle ugrasmak gerekmiyor onlar hallettiler benim yerime gumruk islemlerini 690 usd lik fotoraf makinasi aldim e-baydan yuzde 3 US ulke vergisi ile 710 usd oldu turkiye icinde yaklasik 230 USD de gumruk ucreti odedim yani toplam 930 USD ye geldi.. Turkiyeden alsaydim fotoraf makinasinin ucreti 2.790 TL ..yariyariya kardayim.. http://www.nybox.com araciligi ile getirttim ..

 5. Hakan Bey dikkatli olun cunku bende istedim I phone getirtmek ama http://www.nycbox.com dakiler bana Turkiye ye telefon kargolanamadigini soylediler. Gumruk kurallari geregi yasakmis.. Dolandirilmayin.

 6. slm ben 4 adet oto lastık alıcam ebaydan sahıbınden sıfır urunler bunları nasıl getırebılırım lutfen bı yardımcı olun szın adınıza urun getıren sırketler fılan varmıs ole duydum ne kadar dogru bılemıyorum

 7. Merhabalar, yurtdışından kargo ile dövme makinası seti aldım ve gümrüğe takıldı. Bana aldığınız ürün ticari ve bunu geri yollamanız gereiyor dende. ürün 75 £ altı. Set ile ticaret değil suni deride desen çalışacağımı söyledim buna rağmen bu ürün ticari amaçlı deyip geri çevirdiler. Daha önce getirmiş ve hiç bir sıkıntı yaşamamış olan arkadaşlarım var. Bu durumda ne yapabilirim.

 8. Merhabalar,

  Ürün DHL ile geldiyse yazıda anlattığım üzere ürünü kendiniz çekeceğinizi belirtip gerekli evraklar için yol gösterilmesini isteyin. Daha sonra ürünü görmeye gittiğinizde bunun ticari amaçlı olmadığı konusunda gümrük memurunu ikna etmeniz gerekiyor. Kendisi ikna olursa eğer bir problem yaşamazsınız. İkna olmazsa eğer yazıyı takip etmelisiniz. Doğrudan başka bir çözümünüz yok.

 9. Merhabalar,

  Aracım ingiliz malı olduğu için ingilterenin ebay sitesinden parça siparişi verdim kullanılmış ama iyi durumda ve 250 tl gibi bir para ödedim kredi kartımdan siparişi dün verdim fakat bugün birşey duydum umarım bilginiz vardır. 2.el olan ürünlerin türkiyeye giremediğini duydum bu ne kadar doğrudur ne kadar yanlıştır. Birde çok yakın bir tanıdığım ingiliz ve ingiltereden gelecek kullanılmış bir parçayı ona versem havaalanında elinden alırlarmı yoksa geçirebilirmi. Yardımlarınızı bekliyorum ilginize şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar…

 10. Şahsi görüşüm elden getirdiklerinde bir problem olmayacaktır. 2. el olan parçayı da getirmeniz de bir problem yaşayacağınızı düşünmemekteyim.

 11. iyi günler ben kilisteyim hobbykingden ürün getirticem kapıda takılırsa gümrüğe gidemem telefon ile halledebilirmiyiz veya başka yol istenbulda arkadaşımda var ilgilenebilecek… şimdiden teşekkürler iyi günler

 12. SLM yurtdışından bir arkdasım bana 400 tl degerınde bot gonderdı ve 120 tl orda odemıs kargo ııcn ve bana gelen ptt kargoda 163 lıra para ıstıyor nasıl bır anlayış kargodur bu ben cozemedım fıyatı cıktı 683 lıraya trde bu bot daha ucuz 500 tl bu fark nedır böyle bunun cozumu nedır kıme başvurmam gereklı

 13. mrhblar benm işim pujiteri cin den takı saat ceşitleri getirmeyi düşünyorum bir koli bir koli 2000″3000 parca olur her koli buna vergi nekadar alırlar 1000 dolr civarında başka sıkındılarda olurmu.yardmcı olursanz cok sevinirim.

 14. Emeginiz için teşşekürler.

  Ben yurt dışından takı hammedesi getirecegim ürünler bildiginiz ticari ürün verdigisini cartını curtunu vercegim ama benim kafama takılan bir soru var bu ürünleri almak için herhangi bir belge gerekiyormu ?
  ve sadece %20 lik vergiyi ödemekle bitiyormu işlem ?

 15. Merhaba,

  Almanya’daki butik bir matbaada özel bir kartvizit bastıracağım ve yaşadığım şehir olan İstanbul’a yollayacaklar. Matbaa kartvizitin fiyatını 190 EURO olarak belirledi ve DHL ile göndermeyi tercih ediyorlar. Yurtdışından ürün getirtme/alma konusunda pek bilgim yoktur. Sadece şunu söyleyebilirim ki bu ürün teknolojik veya elektronik bir ürün değil ve Almanya’dan sadece küçük bir kutu içerisinde kartvizit gelecek. Elektronik bir cihaz olmamasına rağmen ücretin yaklaşık 200 EURO olması bu ürünün gümrükte kalması için yeterli bir sebep midir? Yapabileceğim bir şey var mı? Zaten 190 EURO ciddi bir rakam benim için, bir de gümrükte ciddi meblağlar ödemek durumunda kalır mıyım? Eğer gümrükte sorun çıkar diyorsanız hiç bu işe bulaşmayacağım, yurtiçi çözümlere yöneleceğim. İlginiz için teşekkür ederim.

 16. Merhaba.
  Türkiye’de satılmadığından dolayı İngiltere’den dijital piyano almak istiyorum. Piyano yaklaşık €750 tutuyor. Firma kargoyu TNT veya FedEx le göndereceğini söylüyor. Türkiye’ye girerken sorun olur mu? Sadece 18% vergi mi ödemem gerekiyor yoksa ekstra bir para ödemem gerekiyor mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 17. Merhabalar ben almanyadan sporcu takviye ürünü getirtmek istiyorum fakat bu ürünü almanyadan akrabam satın alıp koli şeklinde bana gönderecek. Oda 30 € kargo parası tutuyor. Simdi kutuda aynı üründen farklı şekillerde olanı var. Mesela 1 üründen 6 tane 1 üründen 3 tane 1 üründen de 3 tane var ama bunların hepsi bir koli halinde gelecek toplam agirligida 9 kilo. Ptt uluslar arası gönderme ile yapacak biz bunların vergisini € üzerinden mi yapacağız yoksa TL te cevirilip mi ?? Şimdiden saolin.

 18. Ve milli sporcuyum. İznim var yani. Toplam degerde 420 € luk ürünlerin toplamı

 19. Merhaba yurtdisindan dhl ile 4parca dovme seti siparis ettim fakat gumruge takildi. Gumruk ticari olarak alabilecegimi soyledi fakat ticari degil hediye arkadasima. Nasil yapabilirim? 3gundur gumrukte acil yardim edip yonlendirirmisiniz? Tesekkurler

 20. merhaba ben aliexpressten kıyafet getirip satıyorum daha yenı basladım bu işe aynı urunden cok getırınce gumruge takılıyor peki bunun vergısı ne kadar? vergıyı odeyıp hemen alabılıyo muyuz yoksa baska ıslemlerde mı var ? şimdıden tesekkurler

 21. Selam… Ben http://www.banggood.com adresinden yaklasik 1500$ dolarlik Radio Control lu hobby araci siparis etmek istiyorum. Turkiye ye gemi ike ucretsiz gonderimleri var… Ben firma sahibine bana 70 $ yazdirsam faturaya, turkiye ye gemi yoluyla geliste herhangi bir problem cikar mi merak ediyorum. Yardimlarinizi rica ederim…

 22. Merhabalar İrem Hanım,

  Rakam gayet yüksek o yüzden büyük bir risk olabilir. Ancak karşı tarafla anlaşmanızı gümrük de kalırsa para iadesi yapılacak şekilde yaparsanız en kötü ihtimal zararınızı önleme şansınız olur. 1 ay sonra yıl başı olduğu için bu aralar gümrüklerde hareketlilik olur. Hediyelik eşyalar v.s. fazla olduğu için ciddi anlamda kontroller de azalma söz konusu. 70$ fatura ve hediye sticket’ı üzerine bastırıp ev adresinize isim soyisim olarak gönderirseniz şansınız bayağı yüksek olacaktır. DHL yerine gemi tercih etmeniz yararınıza olacak. Gümrüğe takılsa bile ödeyeceğiniz vergi çok daha ucuz olacaktır.

 23. makedonyada aracimin motoru kol cikartti (tamir edilemicek sekilde arizalandi)ordan kullanilmis bir motor aldim aracima takicaklar peki benim aracimin motorunu turkiyeye nasil getirebilirim .saygilarimla

 24. Iyi aksamlar;aliexpressden hangi ürünü istersem isteyim hep geç geliyor.30 gun diyor 40 gunde 45 gunde geliyor.erken gelmesi icin ne yapmam gerekiyor.bilgilendirrseniz sevinirim

 25. Yalçın Bey,

  Motoru parçalayıp, parça parça getirmeniz de sıkıntı olmaz. Ancak çalışır bir halde gelecekse bunun için gümrükçülerle görüşmeniz gerekecektir. Prosedürleri yüzünden pahalıya gelebilir.

 26. Merhabalar,

  Bu işlem için kargo firması değiştirebilirsiniz. Ancak DHL ile v.s. gelirse gümrüğe takılırsa çok uğraştırırlar. Bu yüzden pek yapabileceğiniz birşey yok gibi.

 27. iyi akşamlar arkadaşlar ben ebaydan elektronik küçük malzemeler alıyorum 3 ürün aldım daha gelmedi süresi var gelirmi gelmez mi bilemiyorum ama ürünler birbirinden farklı fiyatlarıda 2 3 dolar en pahalısı 5 dolar bunlar gümrükte takılma olası nedir birde farklı firmalardan birde benim aylık bi kotam varmı yani ayda 10 ürün veya ayda 200 dolar gibi şimdiden teşekkürler

 28. Merhabalar,

  Ürünün geleceği yere göre değişecektir. Çin’den sipariş verildiyse 25 gün civarında ulaşacaktır. Normal de takılmaması lazım ancak adet fazlaysa sıkıntı yaşayabilirsiniz. Herhangi bir kotasal düzen bulunmuyor. Sipariş başına 75$ altı diyebiliriz.

 29. BENİM BİR SORUM OLACAK BEN YURTDIŞINDAN PİONEER DDJ SX-2 GETİRTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM AMAZONDA’Kİ FİYATI 1000 DOLAR GÜMRÜKTE NE GİBİ SIKINTI YAŞARIM VEYA
  BENİM YURTDIŞINA GİDİP ALMA ŞANSIM VAR MI VARSA KİŞİSEL OLARAK YURTDIŞINDAN BU ÜRÜNÜ NASIL GETİRİRİM ODA OLMADI TANIDIK ARACILIĞIYLA GETİRTME ŞANSIM NE OLUR ODA GÜMRÜKTE SIKINTI YAŞARMI YANİ 3 SEÇENEĞİM VAR BENİM İÇİN 1 – GİT AL GEL 2 – KARGOYLA GETİRT 3 – TANIDIK ARACILIĞIYLA KONUYA Bİ AÇIKLIK GETİRİRMİSİNİZ ACABA TŞK.

 30. Ekrem bey ben yurt dışından bir red dot getirtmeyi düşünüyorum. Ürünü firma değil de bir tanıdığım kargo ile yollayacak. Aynı prosedürler geçerli mi yine?

 31. İyi günler,

  2012’de gelen kanun ile hangi kanundan bahsediyorsunuz acaba? Gümrük kanunu 1999 tarihli ve ve maksimum ücretlerin değiştiği son “Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ise 2009 tarihli. Bu tarihten sonra ne değişti?

  Bir de sipariş başına 75 doların altı yazmışsınız ama gümrük kanunda 150 euro yazıyor.

  Uygulama mı kanundan farklı acaba?

  Bir de gerçekten şahsi değil de ticari amaçlı ürün getirteceksek şartlar nasıl biliyor musunuz?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

 32. Daha öncedende sormuştum fakat tam olorak aradığım cevapları alamadım

  Arkadaşlar mesela ben +100 üzeri toptan saat alımı yapmak istiyorum diyelim :

  Ticari sayıldığından ürünü alırken gümrük vergisi ve gtipinden başka ödemem gereken vergi olur mu ?
  Gene ticari sayılmasından ekstra ürüne garanti belgesi – satış sonrası teknik destek gibi belgeler almamız gerekir mi ? (saat sonuçta ve ticariye giriyo)
  Şahıs şirketi vs. mi olmak lazım illa ticari olmasından dolayı ?
  Bilmem gerken başka herhangi bi durum var mıdır ? (Belge vs.)

  Şimdiden teşekkürler..

 33. Merhabalar

  İngiltere menşeili www.******.com sitesinden 74,85€+19,99€(Kargo) alışveriş yaptım. Ürün DHL ile gelecek ve faturası yanında olacak. Takılma ihtimali var mı?

 34. merhabalar,
  gemi kargo ile gelen ürünümüz hakkında bilgiyi nereden ve nasıl öğrenebiliriz?

 35. Merhabalar Petek Hanım,

  Burada ki durum sadece benim tecrübelerim üzerine. 150 Euro olsada yaptığım gözlem ve sürekli alışverişlerimin 75$ üzerinde sıkıntı yaşandığına dair. Burada durum gerçektende görevlinin keyifine kalıyor.

  Ticari amaçlı ise gümrük firmalarıyla görüşmeniz daha doğru olacaktır.

 36. Merhabalar Melih Bey,

  Bahsetmiş olduğunuz vergileri ödemeniz gerekiyor. Ayrıca garanti belgesine sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca bu garanti belgenizi de yetkin olan personeller üzerinden almanız gerekmektedir. Bunu ticari haricinde geçiremezsiniz. Gümrük müşavirliği firmalarıyla çalışmanız gerekecektir.

 37. Merhabalar Rıdvan Bey,

  Büyük ihtimal sıkıntı yaşarsınız. DHL bu tarz gönderileri gümrüklü olarak işliyor. Eğer böyle bir durum olursa benim yaptığım gibi gidip kendiniz çekebilirsiniz ürünü. DHL’e bu konuda vekalet verirseniz çok masraflı olacaktır.

 38. ARKADAŞLAR Bana ALMANYADAN playstation gelecek hediye olarak ama bilmiyorum gümrükte takılırmı takılmazmı lütfen yardımcı olun

 39. ekrem bey şahsım kullanmak için 1 adet kalıcı makyaj makınası getırtıcem airmail olarak çinden set halinde değil sadece makina ve kablosu….sizce bir sıkıntı olurmu elektronık hersey yasaklanmıs dediler ama dogrulugu nedir acaba?

 40. Merhaba çinden 100 adet mıknatıs getirtcem. Toplam 60 dolar tutuyor kargosu ile birlikte 180 dolar tutuyor sorum acaba ürünlerim gümrükte takılırmı.

 41. Merhabalar Gökhan Bey,

  Ürün sayısı fazla olduğu için sorun yaşayabilirsiniz. Belki adet olarak değil de kilogram gibi farklı bir birimde yazdırırsanız değerini sorun yaşamayabilirsiniz.

 42. Ben yurtdışından türkiyede bulunmayan 45 tl lik bir t-shirt getirtmek istiyorum. Bunun için ne kadarı gözden çıkarmam lazım ? ve Fazla uğraştırırlarmı beni ?

 43. Merhablar İngilterden br arkadasım aracılığıyla 45x45x6cm büyüklüğünde bi dart board getirticem royal maili kullanıcaz bununla ilgili gümrük sorunuyla karşılaşırmıyım .eğer bir sorun olursa sivasta yaşadığım için gümrük işlemlerini sivas gümrüktenmi yoksa istanbuldanmı yürütmem gerekli. teşekkürler

 44. Ürünün fiyatı 140 lira civarında fakat board kutusunun içinde oklarıda koymak istiyoruz.
  ozaman 400 lirayı buluyor.Kutu açılıp tamamen inceleniyormu.

 45. Iyi gunler. Ben almanyadan laptop almayi dusunuyorum. Bizim buraya gore ozellikleri yuksek ve uygunlar ama fiyatalri 1260 euro civari zaten gumrukte takilacagi garanti. Bunu alamama sansim vs olur mu? Birde DHL ve UPS le falan yolluyorlar burayada ayni sekilde sirketlere geliyor herhalde PTT ye gelme sansi yok. Sizce vaz mi geceyim boyle bir durumda? Her turlu fikre ve yoruma acigim:)

 46. merhabalar ben aliexpress.com adresinden 75€ geçmicek şekilde 3 adet aynı/farklı modellerde “Skechers” marka ayakkabı getirmek istiyorum.gümrüğe takılır mı? yani ticari bir amaç taşıdığını söyleyebilirler mi.yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi çalışmalar

 47. Merhaba herkese,
  Öncelikle 2 sorum olacak
  3 3 olmak üzere 2farkli kargoda kullaklik alsam 20 dolara ne olur acaba
  Birde ticari olarak 10 tl den 250 tane kulaklik alsam bunun gümrük masrafı ne olur ?

 48. Hakan Bey,

  Kargoyu farklı kargolarla farklı sürelerde söyleyin. Örneğin hepsinin arasında 3 gün bırakarak sipariş edin. Bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum.

 49. Barış Bey,

  Ticari taraf ile ilgili gümrük müşavirliği firmalarıyla görüşmeniz çok daha doğru olacaktır. Diğer sorunuza gelirsek pek birşey olacağını sanmıyorum. UPS ile gönderi tercih edin.

 50. selamlar.. ekrem bey ben evlilik teklifi için bi altın yüzük sipariş etmeyi düşünüyorum.. muhtemelen 350-500 USD arası bir meblağ tutacak.. türkiyede yaptırmaya çalıştım 650-750 USD fiyat çıkartıyorlar..benim bunu takılmadan nasıl alma şansım olur? altın değil de gümüş veya altın kaplama yazdırsam, takıyı da basit bi karton kutuda falan istesem 50 USD gibi bir faturayla? bi şansım olur mu yoksa bana kapalıçarşı yolu gözükür mü ne dersiniz?

 51. Merhaba
  Ben Şuanda Çindeyim buradan valizle Mal getirsem örneğin 1000 tane Iphone ekran koruyucu sıkıntı yaşarmıyım ?

 52. Mrblar ben aliexpress den kıyafet getirip burda satmak istiyorum ama gümrüğe takılır mı mesela farklı model 3 elbise 2 çanta sipariş ettim diyelim kargoya takılır mı

 53. Merhaba Ekrem bey diyelim ki bir ürün ticareti yapmak istiyorum 10 arkadasım aracılıgı ıle hesap açsam ve 75€ geçmeyen urunlerden sıparıs versem 10 adet yolda dıyelım çıktı firmadan 2veya 3 gun sonra tekrar sipariş versem bi problem yaşarmıyım adresker farklı isimler farklı olsa veya yardımcı olabıleceğiniz bir yöntem var mı ?

 54. merhaba aliexpressten yaklaşık 2 ay önce nike air’in imistasyonu olan bir ayakkabı satın aldım, ve gümrüğe takıldı ürüne ben 19.57 dolar ücret ödedim. ve bana 77 tl gümrük vergisi kesmişler şuan ptt kargonun takibinden bakıyorum. Daha önce çok alışveriş yapmama rağmen hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum acaba bi bilginiz var mı bununla ilgili çünkü ürüne yaklaşık 50 tl ödedim vergisi 77 tl ve 75euroyu da geçmiyor ticari amaçlı da almadım.

 55. Selam Ekrem bey
  ben almanyada online satis yapmak istiyorum. Türkiyeden textil ürünleri getirip almanyada satmayi düsüniyorum. Gümrük isleri nasil oluyor? en uygun yöntemleri hakkinda bilgi verebilirmisiniz ?

  tesekürler

 56. merhaba,

  Aşağıdaki istediğim ürünü hangisinden almam daha iyi olur. gelse dahi gümrük de sorun çıkartır mı? birinde 149$ diğeri 65$ + dhl kargo. gelse dahi gümrük de sorun çıkartır mı? DHL kargo ile gelirse bazı belgeler için ücret isteniyormuş fakat net bilmiyorum. hangisini tercih etmeliyim. ? Teşekkür ederim.

  http://tr.aliexpress.com/item/36V-1000W-Brush-Motor-Permanent-Magnet-Motor-DIY-Electric-Motor-E-Bike-Scooter-Bicycle-MY1020-Unite/32357382791.html

  http://tr.aliexpress.com/item/36V48V-1000W-Electric-Motor-High-speed-DC-Motor-Fits-EVO-Scooter-Extreme-MY1020-Tricycle-Chain-Drive/1714303351.html

 57. Sinan Bey,

  Şahsen bu tarz bir üründe sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. DHL her zaman büyük risk. Kurallar daha katı işlendiği için gümrük problemi yaşayabilirsiniz. Standart posta ile hiç bir sorun yaşamadan alabileceğinizi düşünmekteyim.

 58. Merhabalar Mücazettin Bey,

  Sizin durumunuzda Türkiye’den satın alacağınız ürünleri, satın aldığınız yer kapınıza kadar gönderecektir. Burada Almanya’nın gümrük şartları geçerli olacaktır. Bunu bilmediğim için ne yazık ki size yardımcı olamayacağım. Bu konuyu Almanya’da ki bir gümrük müşaviriyle görüşmeniz daha yararlı ve doğru olur.

 59. Merhabalar Burcu Hanım,

  PTT ile görüşüp ürünün geri gönderilmesini talep edebilirsiniz. Aliexpress’den satın aldığınız kişiylede görüşüp ürünü teslim alıp ücret iadesi isteyebilirsiniz. İmitasyon ürünler biliyorsunuz ki ülkemiz de yasak. Bu yüzden şahsi ürün olarak 19$’lık bir faturayı göstermeniz başınıza daha büyük belalar açabilir. Üründen uzak durmanız yararınıza olacaktır.

 60. Muhammed Bey,

  Tek kargoda birden fazla aynı ürün almadığınız sürece ve 75€’yu geçmezse, ayrıca Türkiye kuralları çerçevesinde sahte ürün v.s. almıyorsanız herhangi bir problem yaşamanız olası değildir. Kargoları şirket adına değil şahıs adına sipariş vermeniz de yararınıza olacaktır.

 61. Emine Hanım,

  Sipariş vereceğiniz ürünler 75£ yu geçmemeli ve aynı ürünü almamalısınız. Ayrıca alacağınız ürünler imitasyon v.s. olmamalı. Kargo olarak da PTT’yi tercih ederseniz bir problem yaşamazsınız diye düşünmekteyim.

 62. Cüneyt Bey,

  Sıkıntı yaşarsınız. Bu tarz işlemler için gümrükçü ile görüşmeniz yararınıza olacaktır. Ticari bir gönderi.

 63. Ekrem bey merhaba,

  Bir hafta önce American Eagle markasının uluslararası internet sayfasından birbirinden farklı 5 gömlek, birbirinden farklı 4 t-shirt ve pantalon sipariş verdim. Adres olarak Muğla’ daki kendi evimin adresini yazdım. Bugun ürünlerin paketlendiği ve DHL ile yola çıktığı bildirimini aldım. Ürünlerin toplam fıyatı 108$ ancak kargo ücreti ile birlikte 158$. Bu fiyat nedeniyle kesinlikle gümrüğe takılacağını düşünüyorum. İnternetten okuduğum kadarıyla ürünler TR’ ye geldikten sonra Muğla Bodrum’ daki PTT il müdürlüğüne gidicekmiş ve ordaki görevli gümrük memuru ile açıp bakılacakmış ve ödemem gereken meblayı oralardaki bir vergi dairesine ödedikten sonra paketimi alabilirmişim.
  Sizin anlattığınız prosedürden farklı olarak sizce süreci böyle atlatabilir miyim? veya DHL Türkiye’ nin gümrük sürecini benim adıma yürütüp ödemem gereken miktarı DHL’ e ödeme gibi bir şansım var mı?

  Saygılar-Teşekkürler

 64. merhaba Ekrem Bey,

  bir sualim var. yardimci olursaniz cok sevinirim.

  Ingilteredden, Turkiye`ye, kendime ait esyalarimi, ( giysilerim ve de oyuncak turu seyler), parcel-force, kargosu sirketi araciligiyla gondermeyi dusunuyorm. yaklasik 20kg. Kargonun agirligi itibariyle her halukarda gumrukte takilacagini tahmin ediyorum. parcel force`nin turkiyede ki anlasmali parteri GLS. benim sorum,

  1. gonderdigim kargo (2okg) gumrukte tutulsa, paketimi alamama gibi bir ihtimalim var mi?

  2.kargoyu almak icin anlasmali partner GLS`ye ayri bir ucret odemek gibi bir durumum olacak mi? yani, gumrukten mal durduruldugu zaman, kargonun maddi degerine bakilmaksizn, araci sirkete (gls) herhangi bir ucret odeme gibi bir durum olusacak mi?

  Tesekkurler.

 65. Tarkan Bey,

  Benim anlattığım yazıda gümrükleme işlemini kendim yapıyordum. Siz gümrükçü olarak DHL’i kullanacaksınız. Bu yüzden ürünler gümrüğe takılması durumunda gümrük memuru denetiminde ürünlere bakıp memurun belirteceği fiyat üzerinden DHL ile anlaşma yapabilirsiniz. DHL bütün operasyonları sizin adınıza yürütecektir.

 66. Ahmet Bey,

  Ürünlerin tamamı kendi kullanımınız içinse ve kutulu v.s. değilse bunları zati eşya olarak değerlendirilmesi çok büyük olasılıktır. Bu durumda gümrükleme bedeli ödemezsiniz. Ancak ürünleri sizin zati eşyanız olmadığı kanaatinde olunursa gümrükleme bedeli ödemek zorunda kalırsınız.

 67. Ekrem Bey,

  cok tesekkur ederim, zaman ayirip konuyla ilgili sorumu cevapladiginiz icin. cok yardimci oldu verdiginiz bilgiler. Ancak, ikinci sorumla ilgili bir cevap bulamadim yazinizda. eger gozumden kacmis ise lutfen kusuruma bakmayiniz.

  ilgili sorum,
  Ingiltere`den kutu icinde olmayan sahsima ait (ikinci el cocuk oyuncaklari ve de giysilerim) yaklasik 15kg Tuekiye`ye gonderdigim zaman, ingiltere`nin turkiyeyle anlasmali kargo sirketi (gls vb), maddi degeri olmasa bile kendi depolarinda saklayip bu bahane altinda alici kisiden ucret talep etme durumlari oluyor mu, depolama (gun basina 30$) + koncerto ucreti falan,
  yani, gumruk, bir paketi tuttugu zaman, ilgili kargo, herhangi bir maddi degeri olmaksizin her halukarda gonderdigimiz kargoyu, bu araci kargo sirketleri kendi depolanrinda tutuyor mu sirf gumruk durdurmus diye? yoksa, gumruk, paketi, aliciya giden sehrin ptt sinde , kargo sirketi muhattab alinmaksizin aliciyla mi kontaga gecip, ilgili durumu degerlendiriyor. bu konuyu anlamis degilim.
  turkiyedeki araci kargo sirketi herhangi bir ucret kesiyorsa, esyalarimi gondermemin hicbir manasi kalmaz. cunku astronomik bir ucret talep edilme olasiligi olabilirmis, her ne kadar gonderdigim paket kutu icinde ya da hediyelik paket olmasa da.

  bu konuyla ilgili bilginiz varsa, cok aydinlatici olacaktir benim icin.

  simdiden cok cok tesekkur ederim konuyla ilgili bilgilendirdiginiz icin.

 68. Merhaba Ekrem bey sizlere sorum olacaktı geçenlerde amazondan usa mangalım için döküm demir takriben 4 kg sipariş ettim ürün fiyatı 45$olup +10$ kargo diyordu ürünü satın aldım Türkiye’ye gönderimi var idi daha sonra mail göndermiş ve ürünün ingiltereden göndereceğiz.Şimdi diye ve 25 eylül olarak adresime teslim edileceğine ama şindi siteden baktığımda 13 ekim olarak gözüküyor bu ürün ekstra gümrük gelirmi acaba şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla yücel görgülü

 69. Mrb ben kıbrısta öğrenciyi m ailem turkiyede bana bilgisayar gönderecek gümrükte sıkıntı olurmu acil cvp verirseniz sevinirim

 70. Benim anlmadigim biz teknoloji uretiyoruz da keyften mi disatdan risk alıp getirtiyoruz devletin bu kadar kota engel neden koyar akil sir ermiyor bu gümrük engelleri kalksa ceplerini doldurmak için faiş vergiler almasalar yanimda en az 50 kişi istihdam ederim yapacagimiz iş ile ilgili ürün getirtemiyoruz vergi ve kotalardan dolayi bence kotayi yukseltmeliler ve ticari is yapanların önünü acmalilar biz ticaret yapip istihdamyaratmak isistiyoruz devlet buna engel oluyor sozde destek veriyorlar hicbir ulkede bu kadar zorluk yok ben 3000 usd lik mal getirtecegim nasil gümrükten çekeceğim kara kara düşünüyorumticari amacamaçlı vergi de vergi vergide vergi bu ürünler bu ulkede yok bu vatandaşta kullansın diye uğraşıyoruz ama devletimiz %50 %18 %20 biz yuzde 90 kazanalim siz yuzde 10 diyorlar ki kargo maliyeti ile zaten o da gidiyor yazik bu ulkede ticarette yapilmaz istihdamda olmaz işsizlikte had safhada olur.

 71. Merhaba,

  Ben Almanya’dan eBay aracılığıyla 200€ değerinde 2. El bir araba yedek parçası aldım. DHL kargo karakolunda ürünü getirmiş ve Başakşehir PTT UKİM’e bu sabah girişi yapılmış. Verilen son bilgi Gümrük’e sevk edildi ve sonra zimmet alındı oldu.

  Bundan sonraki süreç ne olacak ve benim ne yapmam lazım?

 72. Arkadaşlar ilk defa yurt dışından bir ürün almayı düşünüyorum bu ürün 6 ton ağırlığında ve 15000 bin USD fiyatı bir uretim makinesidir kendimiz kullanacağız Türkiye gümrüğüne kadar olan masraflar dışardakilere ait ondan sonrası bize bu ürünü Türkiye gümrüğünden alma masrafımız ne olur bununla ilgili yardımcı olursanız sevinirim

 73. merhaba iyi günler ebay’dan smart 1 adet saat alıcam fiyatı herşey içinde toplam 15 dolar, Tayland’dan gelecek, gümrükte herhangi bir problem olurmu yada geldiğinde ekstra bir ücret ödemem gerekecekmi?

 74. Arkadaşalar yurt dışından siparişlerinizin geç gelmemesi için satıcının işleme süresine ve kargo süresine dikkat edin bazıları ücretsiz kargo seçeneği olanlar 45 ve 60 gün arası yolluyorlar ama genelde 15 20 arası gelenler de çok onlarda 13 günde falan geliyo

 75. Merhaba ekrem bey ben aliexpress den beyaz altın kaplama ayrı ayrı 3 tane yüzük aldım 3 de ayrı gelcek 1 tabe kendime 1 tane anneme 1 tanede gelinimize akim fiyatlarda 3.,65€-7,11€,-4,57€ bunlar gümrüge takılıp sorun yaşamıyim makbuz koymicaklar içine acil cevap iptal etme sürem varken lütfen birde 2016da yurt dışından kaç euro kdar alışveriş yapabiliriz? Cevap için şimdiden teşekkürler

 76. Merhabalar ben amerikadan 50$ lık elektronik sigara getirteceğim kargo yaklaşık 500gram sizce ne kadar kargo parası öderim ve kargo kapımamı geliyo yoksa ptt denmi gidip almam lazım ?

 77. merhaba ekrem bey . ABD den Türkiyede bulunmayan bazı ağaç tohumlarını istemeyi düşünüyorum. Tohumların fiyatı 75 Euro yu geçmiyorsa herhangi bir sıkıntı olur mu.Bu tür ürünler için farklı bir uygulama geçerli oluyor mu?

 78. Mrb lar,
  Ben yurtdışında yaşıyorum ve vatandasligimda var. Ama turkiyeye dönüş yapacağım. Burdan 10 yaşın üzerinde ve 4000 Euro değerinde 2. El dondurma makinası goturmeyi düşünüyorum bunun gümrük işlemleri ve maliyetleri hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden kolay gelsin

 79. Merhaba… Bana Rusya’dan diş beyazlatma seti HEDİYE olarak gönderildi…. Yalnız gümrükte tıkandı…. Pahalı olmadığını ispatladım ama şimdi kozmetik ürünüdür sana veremeyiz diyorlar… Yapabileceğim birşey var mı… Yazık hediyeme çünkü,kız ordan aldı,gönderdi ve şimdi burda ve vermiyorlar 🙁

 80. Toplamda 75€euro altında 3 adet ürün sipariş etmek istiyorum. Ürünler adrese teslim yapılacaksa benim yerime Annem eşim ya da babam alabilir mi. Çalışan oldupum için evde bulunmadığım bir zamana denk gelebilir?

 81. Bende Almanyadan LR Kozmetik ürünler getirtmek istiyorum ama kozmetik ürünlerde sıkıntı çıkar mı bilmiyorum. Bu konuda sizin de fikirlerinizi almak isterim.

 82. Yapabilecek çok fazla birşey yok. Kozmetik ürünü gümrüğe takıldıysa eğer testten geçmeyi gerekiyor. Bu da astarı yüzünden pahalı olacaktır. Ürünü geri gönderin bence.

 83. Merhaba Ben aliexpress ten yemleme botu getittirmeyi dusunuyorum 500 $ kargo ucretiyle ama ebat olarak biraz buyuk 80*50*30cm boyut olarak 8 kg gumrukten gecermi + vergi ne kadar oderim

 84. Yorumda 5 altın bir arada yollarsanız sorun olmaz gibi birsey okudum yurtdışına hangi yollarla takılmadan altın yollayabilirim özel kargo ilemi yardımci olursanız sevinirim

 85. Merhaba Ben hindistan Türkiye gidiyorum.bir kaç taki aldım.birde sari bunlar gümrukten geçerken bir problem.olur mu ?takılar o kadar pahalı değil ???

 86. merhaba almanyaya tamir için göndermiş olduğum cep telefonunu onarım belgesi ile kargo ile geri gönderdiler acaba gümrükte sorun yaşarmıyım ?

 87. Merhabalar Ekrem bey , geçen kış ispanyadaki kuzenlerimde eşyalarımı taşıyamadığım için orada bırakmak zorunda kaldım ve abim bügün correos kargo ile yolladı urunler 0 değil kullanılmış ürünler ve değerleri biraz yüksek yaklaşık 13 kilo kıyafet yolladı bunun için herhangi bir vergi ödüyormuyum lütfen bunun hakkında bilgi verin bana

 88. ekrem bey ıtalyadan kendı sahsıma ucakla pasta makınesı getırmek ıstıorum aırlıgı 150 kılo fıyatı 20 bın euro havaalnı gecıste kılodan yada fıyatından kaynaklanan bır sorun olurmu, %18 vergıyı mutlaka alırlarmı ve ucak kılo basına ne kadar alır. saygılarımla

 89. Ekrem bey ben alibabadan 50 adet nikotindiz tütünsüz kalem nargile getirttmek istiyorum gümrükte takilirmi 35dolar tutuyor kargoyla birlikte 74dolar yani 71euro oluyor ne edersiniz

 90. Selam ben cinden spor icin kiyafet getirip satmak istiyorum soyle orneklendireyim. Spor sudyeninin agirligi 90 gram yani 1 kg 11 adede tekabul ediyor sure benim icin hic onemli degil en garantili ve en uygun fiyata maksimum duzeyde basil kargolatirim ordan gerekirse çine gidicem simdiden tesekkurler

 91. Merhaba Ekrem bey,
  Sizden bir bilgi almak istiyorum . Ben ebay’dan bir ürün almak istiyorum alıcağım ürün 75$ elektironik eşya türkiye’ye girişi sıkıntı olur diye kıbrıstaki bir arkadaşımın adresini versem acaba oradada burdaki gibi sıkıntı olurmu gümrük konusunda bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

 92. Amazon.de (Türkçe) ‘den 999 Euro’luk bir şey alırsam bu bana ne kadara gümrükten geçer acaba?

 93. merhabalar.
  aliexpress ten 15.000₺ lik tekstil ürünü satın alsam gümrük için ne öderim??
  bilgi verebilir misiniz? teşekkür ederim.

 94. merhaba ben elektronik sigara siparişi verdim sorun olmaması için gereken yapılacak müzik çalar vb gibi birşey olarak yollayacakalardi fakat ürün 2 günde Çin den buraya geldi 7 gündür istanbul basaksehir de bekliyor Bilecik e gelemedi bugün aradım yasaklı kargo kategorisinde dedi bunun için yapabilecek birşey varmı

 95. Slm misal aliexpresten 20 dolarlık bi ürün alsam o ürün benim ev adresime kadar gelirmi yıksa benim gümrüğe felanmı gitmem gerek , misal 1 adet oto lastiği 22 dolar diyor bu kapıya gelirmiş benimmi gidip alman gerek ?

 96. selamlar arkadaşlar. benimde amerikadan bazı alışverişlerim oldu. önce borderlinx, myus falan bakıyordum sonra viabox diye bi site gördüm. bazı malzemeler aldım işim gereği, diğer sitelere göre de baya uyguna geldi. vakti olan baksın derim düşünüyorsa.

 97. Ürünü aldığınız yerle konusun geri iade yapacağınızı gümrükden geçmediğini söyleyin ve geri gönderin. Paranızı almaya çalışın.

 98. Merhaba ekrem bey . Ben yurtdisindan (ingiltere) kozmetik urun alip turkiyede satmayi planliyorum urunleri 75$ dolarin altinda alip urun paketinin ustune gift yazdirsam acaba herhangi bir gumrukte sknti olur mu . Ve de onerebileceginiz gumruk musavirligi var mi ?

 99. Merhabalar. Ptt yoluyla Korede oturan arkadaşıma kargo gönderdim. İçerisinde biraz abur cubur bulunuyor. 800 gr civarında. Fakat ptt bunu DHL yoluyla göndermiş ve benim haberim yoktu. Çok büyük bir hata oldu. Hala gümrükte bekliyor kargo. Gümrüğe tabidir yazmakta. Karşı tarafın ne yapması gerekiyor. Kendileri kargoyu ev adresine ulaştırır mi acaba?

 100. MERHABA EKREM BEY , BEN EBAY DAN BİR ÜRÜN DEN 10 ADET (10*88$) ALMAK İSTİYORUM . BUNUN GÜMRÜK İŞLEMLERİ İÇİN BİR FİRMA ÜZERİNDEN Mİ İTHALAT YAPMAM GEREKİYOR

 101. MERHABA EKREM BEY , BEN EBAY DAN BİR ÜRÜN DEN 10 ADET (10*88$) ALMAK İSTİYORUM . BUNUN GÜMRÜK İŞLEMLERİ İÇİN BİR FİRMA ÜZERİNDEN Mİ İTHALAT YAPMAM GEREKİYOR.

 102. Merhabalar ekrem bey
  Ben hindistandan hint kiyafetleri, hint kinasi vs. gefirtmek istiyorum.hindinstanda bizzat kargolarla gorustum kilosunu 40 lira civarinda turkiyeye istanbula getirceklerini soylediler. urunlerimin agirligi 30 kilo civarinda ve farkli farkli bir cok hint kiyafetleri olucak kargomda.ucakla gondericekler turkiyeye. Benim kargimu da sorugularlar mi turkiye de yada extra odeme hapmam mi gerekicek turkiyede ? Cevabinizi merakla bekliyorum. Simdiden tesekkurler..

 103. BEN ÇİNDEN RULO DONDURMA MAKİNASI ALMAK İSTİYORUM ALİEXPRESDEN AMA HEM GÜMRÜK HEM DAMPİNG Mİ ODEYECEM? 1300 DOLAR DONDURMA MAKİNASI VE 2 ADET TE WAFLLE MAKİNASI SİPARİŞ EDECEM BUNLARI TEK BİR KARGO OLMA İHTİMALİ NEDİR VE BANA NE KADAR A MAL OLUR TOPLAM FİYAT 1574$ . GERCEKTEN NE YAPACAGIMI BİLEMİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 104. Ekrem bey merhaba,
  Çin Alibaba dan bir adet tutkal makinası almak istiyorum. İşyerim, vergi kaydım yok. Makina 750 dolar, gemi ile nakliye 70 dolar, toplam ağırlık 70 kg. Ben ankaradayım, makine istanbula gelecek. Ürünü limandan nasıl alabilirim? Vergi harici ne gibi masraflarım olur?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 105. Selam kolay gelsin
  ali expresten ticari amaçlı ayakkabı alsam atıyorum 15 adet
  bunlar kesin gümrüğe takılır. peki gümrükte ticari olduğunu söylesem işler zorlaşırmı
  adama 15 tanesini de kendime aldım desem yutmaz. ticari olunca ek masraflar çok oluyormu

 106. İyi günler biz Türkiye’den Kıbrısa ptt ile içinde yiyecek olan bir kargo gönderdik toplamda 22 lira ödedik Kıbrısa ulaştığında yetkililer gümrük parası alanıcagını söylemiş arkadaşıma bu gümrük parası tahminen ne kadar olur? Şimdiden teşekkürler

 107. Merhaba ben aliexpresten 19 adet usb şarzlı çakmak siparişi verdim dhl ile geldi dediğinizgibi işlemleri yaptım enson gümrük muayene memuruna geldim paketi actık bukadar edet ticarete giriyor dedi ve yeniden evrak düzenlemeniz gerekiyor dedi neyaptımsa alamadım kargom şuanda dhl de bekliyor geri iade etmek icin satıcıyla konuşuyorum oda benim sorunum değil diyor sizin gümrükleriniz diyor ben geri istersem 300 dolar zararım olucak diyor ürünlerin toplam bedeline 700 tl ödedim ama gümrükten onları alabilmek icin benden 1.000 tl üzerinde masraf istiyorlar bu nasıl bir iştir biraydır cözmeye çalışıyorum gümrük memuruna diyorumki 700 tl ödedim diyorum benden devlete 1.000 tl kadeve isteyin vereyim diyorum ama onların istediği bitane aracı bulucaksın ona bi miktar para verceksin sonra dosya parası ardiye parası ona para buna para yani devletin resmi kurumuna giden sadece varsa yüzde 18 kdv gidiyor onun haricinde ben bu parayı nereye ödüyorum ne diye ödemek zorunda kalıyorum çözmek zor zorki zor ( ekrem.bey ) çok güzel bi anlatım açıklama olmuş çok teşekür ederim aynısı benimde başıma halen paket bekliyor bakalım ne olcak .teşekürler…

 108. Merhaba. Ben Hindistan’da 1buçuk metre eninde yani neredeyse bir piano büyüklüğünde bir dolap yaptırdım. 900 doları bankadan yolladım ve bunun karşılığında bir fatura da düzenlenmedi. Şimdi karşı taraf Türkiyedeki gümrük zorluklarından dolayı ürünü yollayamadığını söyledi. Bu kadar büyük bir ürünün Türkiyeye gelmesi için hangi yolu tavsiye edersiniz ve tam olarak izlemem gereken yol nedir acaba?Çok teşekkürler.

 109. ABD’den ürün getirtecek olusanız, ürünü satın aldığınız şirkete (şayet bu hizmeti varsa) göndertirseniz çok yüksek ücretler talep ediyorlar. Bunun önüne geçmek için ne yapılabilir diye araştırdım. Bir kaç tane kargo (aracı) şirket karşıma çıktı. Size Viabox’ı önerebilirim. Hesap kullanım ücreti, kayıt ücreti, işletim ücreti ya da gizli saklı herhangi bir ücret yok, 1 gün içerisinde gönderim yaptıkları için diğerlerinden çok daha hızlı ve ayrıca ücretsiz tekrar paketleme ve görüntü/resim gönderme hizmeti var.

 110. Yazı bayağı eski kanun değiştimi değişmedi bilmiyorum ama şahsıma 55 inch Xiaomi televizyon almak istiyorum fiyatı 500$ civarı dhl kargo ile gelecek havaalanından alırsınız diyo tedarikçi onun gümrük durumu nasıl olur acaba

 111. Merhaba
  Çinden 3 adet şirket adına numune amaçlı ürün getirdim. Toplamda 1 kap 10 kg ve 168tl değerinde. Dhl aracılığıyla gelmiş olup beyanname açtırmamıza istinaden 1500 tl masraf çıkardılar. Beyanname açıldığı için gümrükte bırakamayacağımı söylediler. Nasıl bir yol izlemem gerekir?Toplam 168tl değerindeki ürünlere 1500 tl gibi masraf çıkması açıkçası beni şaşırttı. Değerli bilgilerinize rica ederim

 112. Sevgili Ekrem bey Amazon’dan 149 dolarlık bir Tripod getirtmeyi düşünüyorum. İstediğim ürünü Türkiye’de bulamadım. Sizce vergi oranı ne kadar tutar. Araştırmalarım neticesinde gümrük faslında Tripod mevzuatı 96.20 olarak geçiyor ve vergi muafiyeti söz konusu. Teşekkürler

 113. e baydan 1965-1970 model arası mustang araç almak istiyorum 5-10 bin dolar fiyatları sizce alsam burda ne gibi sorunlar çıkar param yanar mı ?? ötv gibi vergileride ödeyebilirim onada razıyım .Çalışmayan hurda almakla yürüyen getirmek arasında bi fark oluyor mu??

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ekrem Sekman

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum imperdiet massa at dignissim gravida. Vivamus vestibulum odio eget eros accumsan, ut dignissim sapien gravida. Vivamus eu sem vitae dui.

Recent posts

Recent comments