Ana Sayfa Mr.PhidiaS Kimdir?

Mr.PhidiaS Kimdir?

Author

Date

Category

Array

Uzun zamandır kullandığım Mr.PhidiaS yada PhidiaS olan nickname’im anlamını soranlar olduğu için böyle bir başlığı açmayı düşündüm siz merak edenler için 🙂

İnternet: Phidias (fidyas)Antik Yunan dünyasının en büyük heykeltraşlarından biridir. Altın ve fildişinden yapılmış bir Zeus heykeli oturduğu halde 12 metre yükseliğinde olması görenleri derin bir saygıya ve hayranlığa düşürüyor.

Phidias’ın Olympia’daki bu eseri yedi dünya harikasından biri ilan ediliyor. Yaklaşık M.Ö. 430 yıllarında bitirdiği bu heykel, Phidias’ın ilk dev eseri değil. Bundan önce de Perikles’in görevlendirmesiyle ünlü heykeltraş Parthenon’un yeniden inşa edilmesinde, Akropolis’de Athena ‘nın devasa bir tasvirini yapmıştır. Bir tondan fazla altın ve bunun dışında fildişi ve başka değerli maddeler kullandığı heykeli her detayı ile ince tasarlanmıştı.

Muhtemelen Phidias Parthenon’un tüm sanatsal donanımından sorumluydu. Kesin olan yapının zengin dekorları ve frizlerinin onun eseri olması.
Phidias’ın teknik yeteneği altın ve fildişi işlemesi, mermer heykeltraşlığı, bronz kalıpları, ve yeni başlayan cam dökümleri o kadar övgüye değer ki, ölümünden yüzyıllar sonra bile başka heykeltraşlar onun ismiyle eserlerini imzalamışlardır.

Ekşi Sözlük:

dünyanın yedi harikasından biri sayılan zeus heykelini yapan sanatçı
(farmi, 01.04.2002 02:33)

book of genius un 11 kıstasına göre gelmiş geçmiş en büyük 9.deha.. toplam puanı 808dir..
ışık problemini heykeli koyduğu yerin içinde heykelin önüne içine zeytinyağı doldurulmuş bir havuz yaparak çözmüştür..
(umut, 13.08.2002 02:08)

yunanli bir heykeltrasdir.ayni zamanda ressam ve mimar olan phidias hakkinda pek birsey bilinmemekle birlikte atinali oldugu ve argostaki hageladas okulunda okudugu soylenir.
belli basli bilinen en buyuk calismasi dunyanin yedi harikalarindan biri sayilan zeus heykelidir.
diger bir eseri ise atinanin sembolu sayilan parthenon‘daki athena heykelidir.
erkek kardesi panainos da bir ressamdi ve zeus heykelinde ona yardim etmisti.
yaklasik 70 yil yasayan phidias’in hayatinin nasil sonlandigi hakkinda bircok hikayeler vardir.ancak gercek bilinmez.
(yazargil, 22.04.2003 21:14)

klasik yunan uygarlığının en büyük sanatçısı olarak kabul edilir. parthenon‘un tüm bezemesi phidias ve onun yönetimindeki yardımcıları tarafından gerçekleştirilmiştir. parthenon‘da yalnız iç friz 1 metre yükseklik ile 160 metrelik bir uzunluğa sahiptir. özellikle bu bölüm phidias’ın olağanüstü dehasını gözler önüne serdiği yerdir. bütün tapınağı süsleyen kabartmalarda birbirinin eşi bir tek yüz ya da elbise kıvrımı bulmak olanaksızdır. bir dor tapınağında olmakla birlikte kabartma heykeller iyon üslubunun özelliklerini taşır.

(phoibe, 11.11.2004 00:22)

fidyas: klasik yunan heykel sanatının ölümsüz heykeltra$ıdır.

tahminen m.ö. 490 – 431 yılları arasında ya$amı$tır. perikles tarafından partenon tapınağının süslemelerini yapmakla görevlendirilmi$tir. in$aat çalı$malarını da düzenleyen o olmu$tur.

heykel sanatının babası olarak anılır.
(robinbook, 30.08.2007 00:00)

fildişi ve altından yaptığı zeus heykeliyle ölümsüzleşen heykeltraş…

bir ziyaretçi eseri için şöyle diyor; “size boyutlarını verebilirim, ama uyandırdığı etkiyi tarif edemem.”
(yesilgoz, 05.02.2008 17:44)

atölyesinin bulunduğu yerde yapılan kazı çalışmaları esnasında altında “ben phidias’a aitim” yazılı bir kap (su kabı olabilir) bulunmuştur.
(cikolatalisut, 21.01.2009 11:14)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ekrem Sekman

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum imperdiet massa at dignissim gravida. Vivamus vestibulum odio eget eros accumsan, ut dignissim sapien gravida. Vivamus eu sem vitae dui.

Recent posts

Exchange Server 2013 Send Connector ve Accepted Domain Ayarları – İlk Ayarlar

Bir önceki yazımız da Exchange Server 2013'ün Windows Server 2012'ye kurulumunu anlatmıştık. Şimdi de bu kurulumdan sonra yapmanız gereken Exchange Server 2013 üzerindeki ilk ayarlara...

Microsoft Windows Server 2012 üzerine Exchange Server 2013 Kurulumu

Windows Server 2012 üzerine Exchange Server 2013'ün kurulumu hakkında bu makalemizi takip edebilirsiniz. Herzaman ki gibi Exchange Server için Active Directory ihtiyacınız bulunuyor. Ben default...

Centos Üzerine Postfix, Dovecot ve Roundcube Kurulumu

Centos üzerindeki mail server olan postfix, dovecot ve webmail servisi olan rouncube için detaylı kurulum ve konfigürasyonu.

CentOS 6.3 – Apache, Mysql, PHP, FTP, PhpMyAdmin, Bind DNS Kurulumları

CentOS üzerinde apache, mysql, php gibi yapıları çalıştırmak için genelde cpanel gibi hosting kontrol panelleri kurup kolay yönetim sağlıyoruz. Ancak az domain olduğunda yada...

WHM/cPanel Main IP Değiştirmek

Sunucunuzun ip adresini değiştirmek zorunda kaldığınız da whm üzerinden main ip'yi değiştirmeye çalıştığınızda bazı hatalar almaktasınız. Bu hatalarla hiç uğraşmadan başarılı bir şekilde whm/cpanel...

Recent comments