Ana Sayfa Microsoft Windows Server Sanal Windows Server 2012 Boot Problemi

Sanal Windows Server 2012 Boot Problemi

Author

Date

Category

Windows Server 2012 Boot Ekranında Takılma Sorunu
Windows Server 2012 Boot Ekranında Takılma Sorunu

Vmware ortamında yeni adıyla Windows Server 8 eski düzene göre windows Server 2012 kurarken boot ekranında aşağıdaki problemlerden birisiyle karşılaşabilirsiniz.

Eğer Vmware versiyonunuz Esx/Esxi 4 ise ilk kurulum sırasında sürekli kendisini reboot etmektedir. Bu durumu aşabilmek için Esxi versiyonunuzu 5.0.2 ( minimum ) yapmanız gerekmektedir. Eğer ESX alt yapınız varsa doğrudan bir upgrade şansınız bulunmuyor. Esxi kullanıyorsanız eğer CD ile boot edip upgrade yapabilirsiniz.

Kurulumlarınızı tamamladıktan sonra ilk açılış ekranı geldiğinde windows simgesi dönüyor ve login ekranı gelmiyorsa bunun içinde aşağıdaki adımları izlemeniz gerekecektir.

Host’un ssh bağlantısını aktif edip ssh bağlantısıyla giriş yapın.

Sanal makinanızın hangi datastore’da bulunduğunu tespit edip aşağıdaki komutla klasöre giriş yapın.

#cd /vmfs/volumes/Datastore-Adı/Sanal-Makina-Adı/

Daha sonra buradaki .vmx dosyasını vi komutyla açın.

#vi Sanal-Makina-Adı.vmx

evcCompatibilityMode = “False” Kısmını bulup altına aşağıdaki 3 satırı ekleyin.

vi kullanırken birşeyler yazabilmek için insert moduna almanız gerekir. Bunun için “i” harfine basmanız yeterlidir.

firmware = “bios”

vmGenCounter.enable = “False”

unity.wasCapable = “FALSE”

Bu 3 satırı ekledikten sonra vi den çıkabilmek için 2 kez “ESC” tuşuna bastıktan sonra “:wq”   yazarak kaydedip çıkabilirsiniz. Bu işlemi yaparken sanal makinanızın kapalı olması gerekemktedir.

Power on verdiğinizde sanal makinanız problemsiz bir şekilde açılacaktır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ekrem Sekman

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum imperdiet massa at dignissim gravida. Vivamus vestibulum odio eget eros accumsan, ut dignissim sapien gravida. Vivamus eu sem vitae dui.

Recent posts

Exchange Server 2013 Send Connector ve Accepted Domain Ayarları – İlk Ayarlar

Bir önceki yazımız da Exchange Server 2013'ün Windows Server 2012'ye kurulumunu anlatmıştık. Şimdi de bu kurulumdan sonra yapmanız gereken Exchange Server 2013 üzerindeki ilk ayarlara...

Microsoft Windows Server 2012 üzerine Exchange Server 2013 Kurulumu

Windows Server 2012 üzerine Exchange Server 2013'ün kurulumu hakkında bu makalemizi takip edebilirsiniz. Herzaman ki gibi Exchange Server için Active Directory ihtiyacınız bulunuyor. Ben default...

Centos Üzerine Postfix, Dovecot ve Roundcube Kurulumu

Centos üzerindeki mail server olan postfix, dovecot ve webmail servisi olan rouncube için detaylı kurulum ve konfigürasyonu.

CentOS 6.3 – Apache, Mysql, PHP, FTP, PhpMyAdmin, Bind DNS Kurulumları

CentOS üzerinde apache, mysql, php gibi yapıları çalıştırmak için genelde cpanel gibi hosting kontrol panelleri kurup kolay yönetim sağlıyoruz. Ancak az domain olduğunda yada...

WHM/cPanel Main IP Değiştirmek

Sunucunuzun ip adresini değiştirmek zorunda kaldığınız da whm üzerinden main ip'yi değiştirmeye çalıştığınızda bazı hatalar almaktasınız. Bu hatalarla hiç uğraşmadan başarılı bir şekilde whm/cpanel...

Recent comments